Bóle stawów – jak rehabilitacja pomaga w leczeniu schorzeń?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Suplementy z kolagenem, odpowiednia dieta, właściwy rodzaj sportu – czy to wszystko, co możemy zrobić dla chorych stawów? Z pewnością nie, zwłaszcza jeśli zwyrodnieniom towarzyszy ból. Kondycję stawów, niezależnie od stopnia i typu schorzenia, możemy poprawić także podczas rehabilitacji. Na czym polega rehabilitacja stawów i co może zmienić?

Bóle stawów – czy rehabilitacja jest skuteczna?

Rehabilitacja na bóle stawów obejmuje rozmaite zabiegi z wykorzystaniem okładów, zimna, prądu o niskim natężeniu, a nawet ultradźwięków. Dla wielu pacjentów to najlepsze sposoby na poprawę kondycji stawów, ułatwiające życie codziennie oraz powrót do pracy po urazach czy ostrych przebiegach Choroby zwyrodnieniowej stawów.

Zabiegi rehabilitacyjne dostosowuje się do stanu zdrowia pacjenta oraz do rodzaju i stopnia zaawansowania schorzenia. Na zdecydowaną większość z nich potrzebne jest skierowanie od specjalisty, dlatego kwestię doboru zestawu zabiegów musimy tak czy inaczej przedyskutować z lekarzem.

Jest to o tyle ważne, że wielu metod nie stosuje się np. przy nadciśnieniu tętniczym, chorobie żylnej, ryzyku zawału serca czy nawet w schorzeniach skóry, wyprysku lub egzemie. Zabiegi rehabilitacyjne nie są drogie.

Najlepsze efekty dają oczywiście serie zabiegów, dlatego musimy się liczyć z pewnymi kosztami. Na szczęście, biorąc pod uwagę możliwe efekty, z pewnością będą to dobrze zainwestowane pieniądze. A co z czasem? Średnio jedna sesja trwa 15-20 minut w zależności od wybranej Metody rehabilitacji. Są oczywiście zabiegi jeszcze krótsze, jak i trwające co najmniej pół godziny.

Rehabilitacja na ból kolana

Staw kolanowy często ulega obciążeniom i jest bardzo narażony na urazy różnego typu. Z bólem tego stawu zgłaszają się na rehabilitację również sportowcy oraz amatorzy sportu, którzy po latach rozłąki z aktywnością fizyczną postanowili zacząć ćwiczyć. Jakie zabiegi są polecane na ból i stany zapalne w okolicy stawu kolanowego?

Staw ten jest poważnie eksploatowany w życiu codziennym, dlatego pomocne będą zabiegi zwiększające jego ruchomość oraz przepływ krwi w jego obrębie. Po konsultacji ze specjalistą można zatem wybrać metody skutkujące pod wpływem ciepła, zaczynając od sauny, poprzez wizytę w łaźni parowej, a skończywszy na kąpielach i okładach borowinowych.

Efekty rozgrzewające ma również laseroterapia, metoda rehabilitacji o tyle warta uwagi, że jedynym przeciwwskazaniem jest w niej aktywność nowotworu. Laseroterapia działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie, aktywuje produkcję kolagenu i regenerację mięśni oraz włókien. Zabiegi są bezbolesne.

Można powiedzieć, że w przeciwieństwie do innej metody, obecnie jednak bardzo popularnej w rehabilitacji stawu kolanowego. Jest nią tzw. fala uderzeniowa, metoda mechaniczna wytwarzająca falę trafiającą kilka centymetrów pod skórę w konkretne źródło bólu. Fala uderzeniowa sprawdza się w leczeniu bólu pourazowego, w zmianach zwyrodnieniowych czy w stanach zapalnych rzepki.

bóle stawów

Ból kręgosłupa – poważny problem dzisiejszych czasów

Dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa objawiają się zwykle w odcinku lędźwiowym, kiedy kręgosłup jest przeciążony (np. wielogodzinnym siedzeniem lub staniem w pracy). Pacjenci uskarżają się też często na ból w okolicy odcinka szyjnego i piersiowego. Ból kręgosłupa może wiązać się z dyskopatią, zmianami zwyrodnieniowymi i stanami zapalnymi.

Wszystkie te rodzaje bólu można pokonać podczas rehabilitacji. Przeciwbólowo, wzmacniająco i regeneracyjnie działa na kręgosłup m.in. laseroterapia, krioterapia, leczenie ultradźwiękami, polem magnetycznym oraz elektroterapia o niskich natężeniach. Poza tym Leczeniu zwyrodnień kręgosłupa obowiązkowa wydaje się terapia manualna oraz wykonywanie regularnych ćwiczeń fizycznych.

Ból pleców – metody rozluźniania

Ból pleców nie zawsze oznacza problemy z kręgosłupem. Bardzo często jego przyczyną nie są zmiany zwyrodnieniowe ani dyskopatia, ale zbyt napięte mięśnie. Pacjent mimo wszystko odczuwa to bardzo dotkliwie – ma trudności z prostowaniem się i zginaniem, wstaniem z łóżka, podnoszeniem itd.

Zabiegi rehabilitacyjne oraz fizjoterapia są bardzo pomocne w niwelowaniu napięć mięśniowych oraz powstającego przez nie bólu. W obniżaniu napięcia mięśniowego pomagają m.in. masaże, stosowanie wałka igłowego czy terapia manualna.

Ruch jako forma rehabilitacji – jak pokonać reumatyzm?

W uzdrowiskach i centrach medycznych mamy więc szereg zabiegów mogących wyraźnie poprawić stan naszych stawów, wpłynąć pozytywnie na kondycję tkanki chrzęstnej i poprawić ruchomość stawów po urazach oraz wypadkach.

Rehabilitacja jest pomocna w terapii wszystkich stawów, począwszy od nadgarstka, przez kolana i biodra, a skończywszy na kręgosłupie. Wykorzystuje ciepło, zimno, masaż, okłady, kąpiele, laser, pole elektromagnetyczne itd.

Należy jednak pamiętać, że ból stawów leczymy również ruchem. Początkowo dla wielu pacjentów terapia ruchowa jest ogromnym problemem, gdyż to właśnie ruch w chorobach stawów jest utrudniony i wiąże się z silnym bólem.

Jednak po wejściu w rytm regularnych ćwiczeń, można zobaczyć wyraźną poprawę. Ćwiczenia zawsze wykonujemy pod okiem wykwalifikowanego terapeuty i powtarzamy je w domu.


More about this topic:

Chcesz wiedzieć więcej o Taneral Pro? Zobacz opis i opinie
Czy Flexumgel jest skuteczny? Sprawdzamy opinie z internetu
Dlaczego Neomagnet Bracelet cieszy się popularnością? Zobacz sam
Naturalisan - hit czy kit? Czytaj więcej i sprawdź opinie
Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o Knee Active Plus. Opinie i opis
Wszystko o Motion Energy Krem. Przeczytaj nasz artykuł i opinie.

Share.

Brak komentarzy

Leave A Reply