Jak wyrzeźbić mięśnie? Zasady budowania masy mięśniowej

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nietrudno jest przytyć, ale czym innym jest obrastanie w tłuszcz, a czym innym Budowa masy mięśniowej. Aby cieszyć się imponującą muskulaturą, należy przestrzegać kilku zasad.

Wyrzeźbiona sylwetka to cel wymagający poświęceń

Na wstępie warto podkreślić, że budowanie masy mięśniowej jest wyzwaniem, któremu nie każdy może podołać. Liczy się determinacja, samodyscyplina i chęć do regularnych treningów. Nie wyrzeźbisz mięśni, traktując kulturystykę jak hobby. To musi być Twój styl życia.

Bez zaangażowania nie osiągniesz oszałamiających rezultatów, co więcej – możesz nawet niechcący rozregulować swój organizm. Przyrost masy mięśniowej to wypadkowa zbilansowanej diety, regularnych treningów na siłowni oraz odpowiedniej i bezpiecznej suplementacji. Dzięki nim wyrzeźbisz Mięśnie. Poniżej każdemu z tych aspektów poświęcimy nieco miejsca.

Budowanie masy mięśniowej – od czego zacząć?

Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest racjonalny, zbilansowany plan żywieniowy. Tylko stosując odpowiednią dietę, uzyskasz zadowalające efekty. Trudno wskazać uniwersalną miarę, która stosowałaby się do wszystkich – przyrost masy mięśniowej uzależniony jest od wielu indywidualnych czynników, takich jak wiek, stan zdrowia, stopień aktywności fizycznej, odporność itp.

Wszystko to wywiera mniejszy lub większy wpływ na budowanie masy mięśniowej. Przyjmuje się jednak, że optymalne tempo przyrostu oscyluje w granicach 1-3 kg na miesiąc. Im wolniej będziesz nabierał mięśni, tym lepiej – w ten sposób unikniesz szybkiego przyrostu tkanki tłuszczowej.

Przyrost masy mięśniowej napędzany jest nadwyżką kaloryczną. Oczywiście to, co jesz, ma podstawowe znaczenie. Nie licz na spektakularne efekty, jeśli będziesz zajadał się czipsami i mleczną czekoladą. Jedząc byle co, osiągniesz skutek odwrotny od zamierzonego.

Przede wszystkim postaw na żywność zawierającą duże ilości węglowodanów. Oblicz też precyzyjnie swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne – bez tego ani rusz. Jak to zrobić? Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz bez problemu w sieci.

Dlaczego węglowodany są takie ważne? Ponieważ to one napełniają Mięśnie glikogenem – substancją decydującą o ich objętości i sile. Glikogen wyposaża organizm w energię niezbędną do rozrostu.

Jeśli go zabraknie, energia zacznie być pobierana bezpośrednio z tkanki mięśniowej, która stanie się dla organizmu czymś w rodzaju paliwa. Optymalne dzienne spożycie węglowodanów to 5 g na kilogram masy ciała. A oto krótka lista produktów spożywczych, będących ich bogatym źródłem:

 • ryż,
 • płatki owsiane,
 • otręby,
 • ziemniaki,
 • chleb pełnoziarnisty,
 • makaron pełnoziarnisty,
 • kasze,
 • płatki jaglane,
 • owoce (zwłaszcza banany, mango, kiwi, melony, gruszki i jabłka).
mięśnie

Odżywki na masę – czy warto je brać?

Nie tylko warto, ale i trzeba. Bez odżywek z całą pewnością nie osiągniesz wymarzonej sylwetki. Sama żywność nie jest w stanie pokryć dziennego zapotrzebowania kalorycznego na przyrost masy mięśniowej. Nawet jeśli jesz naprawdę dużo.

Poza tym należy z naciskiem podkreślić, że nadmierne objadanie się, nawet zdrowymi produktami, obciąża przewód pokarmowy i może doprowadzić do problemów zdrowotnych. Dlatego Odżywki na masę są niezbędne. Dzięki nim Twoje treningi będą bardziej efektywne, a Mięśnie urosną dwa razy szybciej.

Na budowanie masy mięśniowej korzystnie wpływają zwłaszcza następujące Suplementy:

 • izolat białka,
 • kreatyna,
 • carbo,
 • L-glutamina.

Nie wiesz, którym producentom warto zaufać? Na www.products-bank.com regularnie zamieszczamy recenzje rozmaitych suplementów na przyrost masy mięśniowej. Jest ich tyle, że z pewnością znajdziesz godny zaufania produkt, który będzie odpowiadał wszystkim Twoim oczekiwaniom.

Przyrost masy mięśniowej – od czego jeszcze zależy?

Budowanie masy mięśniowej wymaga nie tylko węglowodanów, ale i wystarczającej ilości tłuszczy. Wiele badań naukowych udowodniło, że sportowcy będący na diecie o nieco wyższej zawartości tłuszczu osiągali lepsze wyniki, mieli więcej testosteronu.

Bogatym źródłem zdrowych tłuszczy są ryby, orzechy włoskie, oliwa z oliwek, masło orzechowe. Tłuszcz umożliwia regenerację stawów po intensywnych treningach i wpływa korzystnie na funkcjonowanie wielu narządów. Szacuje się, że w zbilansowanej diecie kulturysty tłuszcze powinny stanowić 20-30% codziennej diety.

Nie należy też zapominać o białku. By osiągnąć trwałe rezultaty w możliwie najkrótszym czasie, powinieneś spożywać dziennie od 1,8 do 2 gramów białka na kilogram masy ciała. Białko najlepiej spożywać pół godziny przed treningiem – dzięki niemu Mięśnie będą lepiej zaopatrywane w hormony i krew, co wpłynie korzystnie na wydolność organizmu.
Najwięcej tego makroskładnika zawierają jaja, mięsa, ryby i produkty mleczne. Jeśli nie przepadasz za takim jedzeniem i wolałbyś je ograniczyć, alternatywą są Suplementy na siłownię.

Suplementy na siłownię

Suplementy na siłownię, jak już wspomnieliśmy powyżej, są niezbędne. Dostarczają one organizmowi cennych składników odżywczych, dzięki którym każdy kolejny trening daje lepsze efekty, a Mięśnie nieomal pęcznieją w oczach. Suplementy na przyrost masy mięśniowej zawierają w swoim składzie m. in. białko.

Dlatego warto je brać, zwłaszcza jeśli nie przepada się za produktami obfitującymi w ten składnik. Racjonalna suplementacja przyspiesza pracę nad formą i pozwala osiągać pożądane rezultaty w jak najszybszym tempie.

Podsumowując: przyrost masy mięśniowej uzależniony jest zarówno od częstotliwości i intensywności treningów, jak również od diety i suplementacji. Wszystkie te trzy elementy odgrywają zasadniczą rolę w kształtowaniu sylwetki. Każdemu z nich powinieneś poświęcić tyle samo uwagi.


More about this topic:

Wszystko o Somatodrol. Przeczytaj nasz artykuł i opinie.
Probolan 50 zyskał dużą popularność. Skąd ma takie opinie?
Dlaczego Titanodrol cieszy się popularnością? Zobacz sam
Najnowsze opinie o Menvit Power External. informacje
Sprawdzamy opinie o Testarx. Czy naprawdę pomaga?

Share.

Brak komentarzy

Leave A Reply