Rwa kulszowa: przyczyny, objawy, leczenie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Rwa kulszowa atakuje nagle i bez ostrzeżenia. Mocny ból pleców uniemożliwia normalne funkcjonowanie i może utrzymywać się nawet do kilku tygodni. Jak sobie z nim radzić?

Rwa kulszowa jest jedną z tych przypadłości, której nie sposób się całkowicie pozbyć. Po ustąpieniu objawów bardzo prawdopodobne jest że ból powróci. Niekiedy między poszczególnymi atakami może upłynąć wiele lat, ale prędzej czy później ból i tak wraca. Jest to bardzo trudna choroba i trudno się ją leczy. Jak sobie radzić z tą uciążliwą dolegliwością?

Rwa kulszowa. Skąd się bierze ta choroba?

Rwa kulszowa to zespół objawów związanych z uciskiem nerwu kulszowego. Ten nerw jest najdłuższy w ludzkim organizmie. Obejmuje tylną część uda i ciągnie się aż do stopy. Nagły i dokuczliwy ból w dolnym odcinku kręgosłupa spowodowany jest naciskiem na korzenie nerwowe. Nacisk jest spowodowany przez uszkodzony dysk w kręgosłupie.

Rwa kulszowa. Czym się objawia?

Objawia się przede wszystkim mocnym, intensywnym bólem pleców, który pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie. Pojawia się zwłaszcza wtedy gdy wykonujemy gwałtowne ruchy. Promieniuje aż do lędźwi, uda lub nawet stopy.

W niektórych przypadkach ból sprawia że nie można wykonać żadnych ruchów. Towarzyszy temu często poczucie mrowienia lub pieczenia wzdłuż nogi. W skrajnych sytuacjach chory nie jest w stanie wykonywać czynności fizjologicznych.

Rwa kulszowa. Jak to leczyć?

Aby złagodzić objawy, należy przykładać termofor lub poduszkę elektryczną do bolących miejsc. Skuteczne w tym przypadku są też leki przeciwbólowe, środki przeciwzapalne i odpowiednie ćwiczenia. Oprócz tego, osobom które chorują na to, zaleca się też fizykoterapię i masaże. W przypadkach kiedy ból jest bardzo mocny, wskazane są zastrzyki domięśniowe.

Kiedy ból jest nie do wytrzymania należy skonsultować się z lekarzem.


More about this topic:

Chcesz wiedzieć więcej o Drscott? Zobacz opis i opinie
Zdradzamy jak działa Mc Gausse. Opinie użytkowników z sieci
Flexomed - hit czy kit? Czytaj więcej i sprawdź opinie
Czy Flexumgel jest skuteczny? Sprawdzamy opinie z internetu
Ból Odcinka Lędźwiowego Pleców: Jak sobie z nim radzić? Co pomaga?

Share.