Najczęstsze przyczyny wypadania włosów

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Codziennie każda zdrowa osoba pozbywa się około 100 włosów. Na ich miejscu wyrastają nowe, a naszym zadaniem jest jedynie dbać o ich blask i dobrą kondycję. Zdrowie włosów staje się jednak poważnym problemem, gdy widzimy ich znaczący ubytek. Utrata włosów stanowi poważny problem fizjologiczny i emocjonalny, a niekiedy prowadzi nawet do depresji.

Wypadanie włosów – to minie

Na kondycję i ilość traconych włosów możemy uskarżać się tymczasowo. Długotrwały stres, zmiany hormonalne, nieodpowiednia Dieta czy przesilenie – oto przykładowe powody wzmożonego wypadania włosów. Na Słabe włosy narzekają również młode mamy, które w kilka miesięcy po porodzie zauważają wypadanie większej ilości włosów niż zwykle.

Jest to dolegliwość przejściowa i zupełnie naturalna. Z jej skutkami można walczyć przede wszystkim dostarczając sobie odpowiednich dawek minerałów, witamin i protein z pożywienia. Wiele osób obserwuje u siebie wzmożone wypadanie w okresie jesiennym, kiedy po lecie spada ogólna kondycja skóry oraz włosów.

Sposobem na to niezmiennie jest wzbogacenie diety oraz Wzmocnienie włosów. Bardzo często również obcięcie słabych i zniszczonych kosmyków, które obciążają cebulki. Po wizycie u fryzjera włosy powinny wyglądać na bardziej gęste i zdrowsze.

Wpływ diety na kondycję włosów

Dieta to naprawdę bardzo ważny czynnik, odpowiadający za wygląd włosów, ich siłę, blask, a także ilość. Większość niedoborów pokarmowych, w tym głównie niedoborów witamin i minerałów, objawia się nadmiernym wypadaniem włosów, spadkiem ich formy czy zwiększoną porowatością.

W parze z tym najczęściej idą problemy skórne oraz osłabienie paznokci. Aby uniknąć tych problemów należy prowadzić zbilansowaną dietę, zawierającą pokarmy bogate w żelazo, miedź, cynk, potas, siarkę, magnez czy mangan. Włosy uwielbiają również witaminę E i witaminę D.

Witaminy na włosy

Poza witaminami E i D, włosom nie powinno zabraknąć witaminy A. Jej niedobór odpowiada za suchość i łamliwość. Ogromne znaczenie dla wyglądu i zdrowia włosów mają także witaminy z grupy B-kompleks. Zapewniają one prawidłową regenerację włosów, wzmacniają pigment zapobiegając siwieniu, chronią przed wypadaniem włosów i biorą udział w procesie ich wzrostu.

Wypadaniu włosów zapobiegają ponadto osławiona już biotyna, czyli witamina H, a także witamina PP. Witaminy te należy dostarczać sobie wraz z pożywieniem, włosom nie zaszkodzi jednak odpowiednio dobrana suplementacja.

wypadanie włosów

Wypadanie włosów a hormony

Jeżeli Utrata włosów ma charakter przejściowy lub jest spowodowana niedoborami pokarmowymi, nie ma zbyt wielu powodów do zmartwień. Niedobory można wyrównać wartościowym menu, a sytuacje tymczasowe przeczekać. Problem nadmiernej utraty włosów wydaje się jednak poważniejszy, gdy w grę wchodzą zaburzenia hormonalne.

Hormony odgrywają niezwykle istotną rolę we wzroście i kondycji włosów. Nierównowaga hormonalna może powodować zarówno łysienie, jak i nadmierne owłosienie, co bywa równie niemile widziane (włosy w postaci cienkiego wąsika nad ustami u kobiet lub włosy na plecach).

Włosy wypadają najczęściej, kiedy w organizmie przez długi czas utrzymuje się wysoki poziom kortyzolu – hormonu stresu. Łysienie to poza tym typowy objaw nierównowagi w ilości testosteronu i estrogenów. Włosy osłabiają się też i wypadają na potęgę w wyniku wielu chorób, np. niedoczynności lub nadczynności tarczycy.

Jeśli więc mamy problem z rozpoznaniem przyczyny łysienia, przed udaniem się do lekarza (lub trychologa) powinniśmy przeprowadzić przynajmniej podstawowe badania, takie jak morfologia, poziom TSH, ferrytyny, witaminy B12 czy glukozy.

Łysienie androgenowe

Zdecydowana większość łysiejących mężczyzn cierpi na łysienie androgenowe. Jest to łysienie spowodowane nierównowagą hormonów płciowych, czyli androgenów. Do androgenów należy oczywiście testosteron, którego nadmiar ma zgubny wpływ na kondycję i gęstość włosów.

W przypadku łysienia androgenowego winna jest nadmierna wrażliwość na aktywną formę tego hormonu, zwaną DHT (dihydratestosteron). Nawet niewielkie ilości DHT mogą doprowadzić do radykalnego osłabienia i skurczenia się mieszków włosowych, które będą produkować cieńsze i krótsze włosy, aż w końcu dojdzie do ich obumarcia.

Na łysienie androgenowe cierpią także kobiety, u których wykryto niedobór hormonów żeńskich lub nadmiar hormonów męskich.

Tabletki na włosy a może przeszczep?

Jeśli zaczyna nas dotykać bardzo wstydliwy problem łysienia, należy udać się do specjalisty trychologa. W razie wątpliwości zleci on wykonanie dodatkowych badań, w tym szczegółowych badań surowicy krwi, których wyniki dadzą obraz zmian hormonalnych zachodzących w organizmie.

W przypadku łysienia androgenowego zaleca się różne metody postępowania, a do najskuteczniejszych i najtrwalszych należy oczywiście chirurgiczna transplantacja włosów. Poza tym pacjenci decydują się często na laseroterapię lub mezoterapię. Wciąż popularna i skuteczna pozostaje wszak farmakoterapia.

Na rynku farmaceutycznym dostępne są sprawdzone tabletki na włosy, które zapobiegają ich wypadaniu i hamują przerzedzanie się. W ostatnich czasach dużą popularnością cieszą się te, które w składzie mają substancje blokujące DHT. Aby terapia łysienia przyniosła efekty, musimy jednak reagować szybko – jak tylko dostrzeżemy pierwsze oznaki łysienia.


More about this topic:

Chcesz wiedzieć więcej o Hairnovum? Zobacz opis i opinie
Czy warto kupić Grevelo Shampoo? Nasze opinie na temat produktu
Dowiedz się więcej o Oilme Botanical Care. Jakie ma opinie? Działanie
Malemaxin 360 zyskał dużą popularność. Skąd ma takie opinie?
Czy Mikobelle jest skuteczny? Sprawdzamy opinie z internetu
Co należy wiedzieć o Profolan? Zobacz opinie przed zakupem

Share.

Brak komentarzy

Leave A Reply