Zmarszczki – jak zapobiegać pogłębianiu się zmarszczek?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pierwsze zmarszczki pojawiają się wcześnie, bo już w trzeciej dekadzie życia. Przy odrobinie chęci i wiedzy możemy kontrolować proces ich postępowania. Co ma wpływ na pogłębianie się zmarszczek? Jakie kosmetyki przeciwzmarszczkowe stosować?

Zmarszczki – kiedy powstają i co napędza ten proces?

Nie da się uniknąć zmarszczek, tak samo jak nie sposób w wieku 50 lat posiadać skórę 20-latki. Z upływem czasu struktura skóry zmienia się, niestety na naszą niekorzyść, i choć nie mamy już młodzieńczego trądziku, zmarszczki prezentują się równie nieciekawe.

Za ich powstawanie w pierwszej kolejności odpowiada obniżająca się zawartość trzech „składników” skóry. Mowa tu o kolagenie, elastynie i kwasie hialuronowym. Nazwy te znamy doskonale z etykiet kremów przeciwzmarszczkowych, ale tak naprawdę są to naturalne substancje produkowane przez nasz organizm.

Do około 25 roku życia substancje te wypełniają skórę, utrzymują ją w stanie sprężystości i gładkości. Skóra młodej osoby, jest jędrna i dobrze nawodniona, cechuje się też miłym dla oka, zdrowym kolorytem. Jednak pod koniec trzeciej dekady życia nie produkujemy już tyle kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego.

Poza tym są one nieco gorszej jakości i niezwykle trudno tę jakość podnieść. Wtedy właśnie najczęściej pojawiają się pierwsze zmarszczki – pierwszy objaw starzenia się skóry.

Czym tak naprawdę są zmarszczki?

Zmarszczki to poprzeczne bruzdy tworzące się w miejscach, w których skóra zapada się na skutek osłabienia siatek kolagenu i elastyny. Mogą się pogłębiać i mnożyć w wyniku zaistnienia różnych czynników. Proces ten jest w pewnym stopniu zależny od genów, jednak nie można wszystkiego zwalać na dziedziczność.

Skóra starzeje się szybciej, kiedy jest odwodniona, zbyt często wystawiana na działanie promieni słonecznych czy poddawana mało delikatnym zabiegom (np. złuszczającym). Wpływ na kondycję skóry mają również zmiany hormonalne. Zmarszczki są też związane z tkanką tłuszczową – osoby szczupłe, o mniejszym procencie tkanki tłuszczowej pod skórą, mogą mieć bardziej widoczne zmarszczki.

Krem na zmarszczki

Przerażeni pojawieniem się pierwszych zmarszczek bardzo często zmieniamy krem. W kąt idzie nasz ulubiony, używany od lat. Zastępuje go krem przeciwzmarszczkowy, w którym widzimy nadzieję na poprawę wyglądu skóry, a nawet redukcję istniejących już zmarszczek.

Jak nietrudno się domyślić, krem na zmarszczki może poprawić stan cery, ale nie powinien być jedynym służącym ku temu narzędziem. Jak jeszcze warto wspierać skórę, by nie dała się procesowi starzenia zbyt szybko?

Starzenie skóry spowalniają:

  • odpowiednie nawodnienie organizmu,
  • picie wysokojakościowych herbat, zwłaszcza białej i zielonej,
  • Dieta bogata w antyoksydanty, minerały i proteiny,
  • Ochrona UV,
  • masaże twarzy,
  • Maseczki ujędrniające i nawilżające,
  • ampułki i inne skoncentrowane kuracje.
zmarszczki

Jak widać nie tylko stosowanie kosmetyków może łagodzić i spowalniać zmiany starzeniowe. Bez odpowiedniej ilości wody oraz składników odżywczych skóra nie będzie w stanie utrzymać zadowalającej jędrności i nawilżenia.

W diecie szczególnie ważne są antyoksydanty, czyli związki bioaktywne przeciwdziałające wolnym rodnikom, napędzającym procesy starzenia (nie tylko skóry, ale całego organizmu). Antyoksydantami są m.in. witaminy – prowitamina A, witamina C i E. Poza tym na wygląd i zdrowie skóry kluczowy wpływ ma podaż witaminy D.

Do diety warto włączyć również warzywa i owoce bogate w antyoksydanty roślinne, czyli flawonoidy. W żywności poszukujmy ponadto miedzi, żelaza i siarki oraz wartościowych protein, dzięki którym utrzymamy w ryzach zmiany hormonalne zachodzące w skórze.

Innym pozakosmetycznym sposobem radzenia sobie ze zmarszczkami jest codzienny parominutowy masaż twarzy opuszkami palców, przy użyciu oleju roślinnego lub wybranego kremu (ma zagwarantować głównie poślizg). Są to domowe metody, które warto wdrażać na co dzień.

Ponadto trzeba sięgnąć po kosmetyki nawilżające, regenerujące i przeciwzmarszczkowe. Maseczki oraz skoncentrowane preparaty należy stosować z umiarem – nie za często i nie za długo. Są to jednak wciąż zabiegi, które bez przeszkód zastosujemy w domu. Pozostają jeszcze bardziej radykalne metody odmładzania, takie jak ostrzykiwanie kwasem hialuronowym czy betuliną lub dosyć podrażniające i silnie ścierające peelingi dermatologiczne.

Zmarszczki mimiczne i grawitacyjne

Jako pierwsze na naszej twarzy pojawią się zmarszczki mimiczne. Nie mają one jednak związku ze starzeniem się i odwodnieniem skóry. Powstają na skutek powtarzającego się i utrwalonego ruchu mięśni twarzy. Są to tzw. „kurze łapki” otaczające zewnętrzne kąciki oczu.

Później coraz bardziej dostrzegalne stają się pionowe zmarszczki mimiczne biegnące od żuchwy do skrzydełek nosa. A najbardziej trapiące nas zmarszczki, wynikające z upływu lat, to zmarszczki grawitacyjne. Wyróżnić możemy także zmarszczki posłoneczne – wynik nadmiernego wystawiania skóry na słońce.

Krem przeciwzmarszczkowy pod oczy

Skóra wokół oczu jest bardzo cienka i wrażliwa. W tym obszarze twarzy nie występuję też gruczoły łojowe oraz potowe, co jeszcze bardziej naraża ją na przesuszenie. Zmarszczki mimiczne i starzeniowe zmarszczki pod oczami istotnie wpływają na nasz wygląd.

Aby spłycić je i nawilżyć delikatną skórę wokół oczu, powinniśmy stosować krem pod oczy – specjalnie stworzony do tego rodzaju wrażliwej skóry.

Kolagen na zmarszczki – jak stosować?

W wielu kremach znajdziemy dodatek kolagenu, co klasyfikuje je jako kremy przeciwzmarszczkowe. Możemy też nabyć i stosować kolagen w kapsułkach i w proszku. Obecnie najbardziej godny zaufania wydaje się kolagen trójhelikalny, zbudowany z peptydów i aminokwasów, który ze względu na wielkość cząsteczek przenika głębokie warstwy skóry. Suplementowanie kolagenu pomaga odbudować jego ubytki.

A co wpływa na niszczenie kolagenu i tym samym przyspiesza problem pokrywania się skóry zmarszczkami? Z pewnością nadmierne opalanie i brak ochrony UV, mało wartościowa Dieta, a także stres, alkohol, palenie papierosów i nadmiar cukru w posiłkach.


More about this topic:

Zdradzamy jak działa Vivolium. Opinie użytkowników z sieci
Celleasy szczegółowe informacje i opinie
Colagella Pure - najlepsze rozwiązanie problemów. Opis i opinie
Chcesz wiedzieć więcej o Dermisena? Zobacz opis i opinie
Chcesz wiedzieć więcej o Fresh Fingers? Zobacz opis i opinie
Myceril szczegółowe informacje i opinie

Share.

Brak komentarzy

Leave A Reply