Jak dbać o wzrok?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Jak dbać o Wzrok?

W dobie wszechobecnych ekranów, od których trudno nam się odkleić, jesteśmy w większym stopniu niż nasi przodkowie narażeni na problemy ze Wzrokiem. Jak się przed nimi ustrzec?

Pamiętaj o badaniach kontrolnych u Okulisty

Z upływem lat Wzrok się pogarsza, ale można temu na różne sposoby przeciwdziałać. Mało kto jednak przejmuje się zdrowiem swoich oczu – przynajmniej dopóki wszystko z nimi jest w porządku. W ramach profilaktyki zdecydowanie częściej chodzimy do kardiologa i gastrologa niż do Okulisty. Jak dbać o Wzrok?

Tymczasem regularne badania Okulistyczne pozwalają zapobiec wadom Wzroku, zmianom degeneracyjnym i wielu chorobom. Bardzo groźnym zespołem chorobowym, który może doprowadzić nawet do ślepoty, jest jaskra. Jeśli zostanie wykryta we wczesnym stadium rozwoju, stosunkowo łatwo ją wyleczyć.

Gdy już się rozwinie, stawia leczeniu znacznie większy opór. A to tylko wierzchołek góry lodowej. Jest wiele innych chorób, które zagrażają ostrości widzenia. Dlatego warto przynajmniej raz do roku chodzić do Okulisty, a także przestrzegać pewnych zasad, o których piszemy poniżej.

Jak dbać o Wzrok?

Zdrowo się odżywiaj
Oczy w nie mniejszym stopniu niż inne narządy do prawidłowego funkcjonowania potrzebują wartościowych składników odżywczych. Zostało to potwierdzone licznymi badaniami. Ostrości widzenia sprzyja dieta bogata w kwasy omega-3, luteinę, antocyjany, cynk oraz witaminy A, C i E.

Zdrowa dieta, zasobna w te składniki, może zapobiec krótkowzroczności, a także opóźnić rozwój zwyrodnienia plamki żółtej i zaćmy. Podstawą Twojego jadłospisu powinny być warzywa i owoce, pieczywo pełnoziarniste, orzechy i ryby.

Gimnastykuj Oczy
Człowiek mruga przeciętnie od 8 do 12 razy na minutę. Dzięki temu tzw. film łzowy, zaopatrujący oko w wilgoć, jest stabilny i zapewnia stałe nawilżenie. Praca przy komputerze zmusza jednak do wytężenia Wzroku. Przed ekranem częstotliwość mrugnięć może zmniejszyć się do 3-4 razy na minutę.

Przedrogówkowy film łzowy ulega wtedy rozcieńczeniu, co w dłuższej perspektywie czasowej może doprowadzić do problemów związanych z suchością oczu. Dlatego w ramach profilaktyki warto od czasu do czasu gimnastykować Oczy, zwłaszcza podczas dłuższych sesji przed komputerem.

Dobrym sposobem jest np. zakreślanie Wzrokiem ósemki przez pół minuty, patrzenie przez 20 sekund za okno. W przypadku zaczerwieniania oczu powinno się stosować krople nawilżające.

Zadbaj o ergonomię stanowiska pracy

  • Postaw monitor komputera w dostatecznym oddaleniu (50-70 cm od oczu).
  • Używaj monitorów o dużej przekątnej (min. 14-calowych).
  • Zwiększ czcionkę, tak aby nie musieć zanadto wytężać Wzroku przy czytaniu.
  • Po godzinie pracy przed komputerem zrób sobie przerwę na 5 minut.
  • Zadbaj o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu (optymalna to 20-22 stopnie Celsjusza).
  • Nie kieruj źródła światła bezpośrednio na ekran.

Noś Okulary przeciwsłoneczne
Okulary przeciwsłoneczne chronią nie tylko przed nadmiarem światła, ale również przed promieniowaniem UVA i UVB, które jest szkodliwe dla oczu. Zbytnia ekspozycja na światło słoneczne może doprowadzić do uszkodzenia plamki żółtej, zaćmy, choroby nowotworowej, a także powstania skrzydlika lub tłuszczyka. Pamiętaj o tym, by kupować jedynie atestowane Okulary przeciwsłoneczne.

jak dbać o wzrok

Korekcja Wzroku
Osoby z wadą Wzroku powinny ją korygować poprzez noszenie odpowiednich okularów oraz regularne wizyty w gabinecie Okulistycznym. Zaniedbywanie wady Wzroku tylko ją pogłębia i może doprowadzić do rozwinięcia się różnych dolegliwości na jej tle.

Uprawiaj sport
Udowodniono, że regularna aktywność fizyczna ma korzystny wpływ nie tylko na układ sercowo-naczyniowy, ale również na Wzrok. Im lepsze krążenie, tym krwi łatwiej jest dotrzeć we wszystkie rejony, w tym również do naczyń narządu Wzroku. Ruch fizyczny zmniejsza kruchość naczyń włosowatych i polepsza ostrość widzenia.

Stosuj kompresy
Co najmniej 3 razy w tygodniu masuj powieki delikatnymi okrężnymi ruchami. Możesz też robić sobie okłady lub kompresy z ziół, zwłaszcza ze świetlika lekarskiego, rumianku, nagietka lekarskiego i szałwii lekarskiej.

Dbaj o soczewki kontaktowe
Jeśli nosisz soczewki, regularnie je wymieniaj i pielęgnuj, stosuj najlepszej jakości preparaty do czyszczenia i chodź regularnie na badania kontrolne. Niewłaściwe noszenie soczewek wysusza i podrażnia Oczy, wywołuje dyskomfort, a w skrajnych sytuacjach może nawet doprowadzić do niedotlenienia i urazów rogówki.

Jak poprawić Wzrok?

W przypadku, gdy problem ze Wzrokiem już się pojawił i wymaga leczenia, należy przestrzegać zaleceń lekarza i wykonywać regularnie specjalne ćwiczenia Wzrokowe. Zwłaszcza te, które rozluźniają napięte mięśnie gałki ocznej.

Zaletą ćwiczeń poprawiających Wzrok jest również to, że pozwalają one skorygować krótkowzroczność, dalekowzroczność i zeza nawet o 20%. Najlepiej skonsultować ze specjalistą dobór odpowiednich ćwiczeń.

Witaminy na Oczy
Powyżej wspomnieliśmy już o składnikach odżywczych, które sprzyjają zachowaniu dobrej ostrości widzenia. Dieta nie musi być jedynym źródłem witamin sprzyjających poprawie Wzroku. Można też stosować suplementy.

Witaminy na Oczy są częścią oferty handlowej wielu aptek. Szczególnie luteina i zeaksantyna mają bardzo korzystny wpływ na funkcjonowanie narządu Wzroku: chronią go przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, zapobiegają AMD i zaćmie.


More about this topic:

Chcesz wiedzieć więcej o Opticren? Zobacz opis i opinie
Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o Noprevidin. Opinie i opis
Użytkownicy mówią o Ayur Read Pro. Jaką cieszy się opinią?
Noviprena - hit czy kit? Czytaj więcej i sprawdź opinie
Zobacz co wiemy o Oculissan opinie specjalistów i opis

Share.

Brak komentarzy

Leave A Reply