Pielęgnacja rzęs – zabiegi wzmacniające rzęsy

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Istnieje wiele sposobów na to, by zadbać o rzęsy. W domowych warunkach możemy je naturalnie wydłużyć, zagęścić, a nawet przyciemnić. Choć efekty te uzyskamy w kilka chwil za pomocą tuszu, warto postarać się, aby były ich naturalnymi cechami. Nawet bardzo rozrzedzonym i słabym rzęsom możemy przywrócić pełnię blasku.

Słabe i wypadające rzęsy – przyczyny

Rzęsy mogą być cienkie i krótkie z natury. Bywa jednak, że z natury są piękne i gęste, tymczasem stało się coś, co je widocznie osłabiło. Wiele czynników ma wpływ na kondycję rzęs. Włoski w tym miejscu mogą się przerzedzać np. w wyniku chorób i dolegliwości skóry, takich jak łupież czy AZS. Kondycje rzęs osłabiają także leki na bolące stawy.

Nieumiejętna pielęgnacja rzęs np. częste używanie zalotki lub częste klejenie sztucznych rzęs, mało delikatny demakijaż, źle wykonana stylizacja kosmetyczna – wszystko to może powodować wypadanie i osłabienie rzęs. Po jakie narzędzia sięgnąć, aby uzdrowić nadwyrężone rzęsy oraz wzmocnić ich cebulki?

Odżywka do rzęs – bimatoprost i olej rycynowy

Dostępne w drogeriach odżywki to bodaj najprostszy sposób na wzmocnienie rzęs. Większość z nich ma zbliżony skład. Zawierają witaminy (m.in. witaminę E), nawilżające oleje, kwas hialuronowy, a także substancje łagodzące. Dlaczego warto przyglądać się składom odżywek? Ponieważ niektóre z nich jedynie pielęgnują, ułatwiają rozczesywanie i nakładanie tuszu.

Inne mogą działać stymulująco na porost rzęs i wyraźnie zmienić ich wygląd. Obecnie hitem są odżywki z bimatoprostem – substancją organiczną wykorzystywaną wcześniej w leczeniu jaskry. Bimatoprost, jak ustalono, zagęszcza i uelastycznia rzęsy. Jego działanie polega głównie na przedłużaniu fazy wzrostu włosków, dzięki czemu odrastają dłuższe i mocniejsze.

Aby odżywić rzęsy nie musimy jednak sięgać po produkty drogeryjne lub możemy używać ich na zmianę z domowymi środkami pielęgnacyjnymi. Najbardziej sprawdzonym domowym Serum na brwi i rzęsy jest Olejek rycynowy, surowiec silnie nawilżający i regenerujący. Olejek możemy aplikować bezpośrednio na brwi i rzęsy palcem, ale ze względu na jego drażniące właściwości lepiej zrobić to precyzyjnie.

Poleca się przeznaczyć na ten cel szczoteczkę po zużytym tuszu lub właśnie odżywce. Olejek rycynowy możemy rozprowadzać na rzęsach wieczorem, przed położeniem się do łóżka. Osobom o wrażliwych oczach radzimy jednak stosować go w ciągu dnia (np. pod maskarę) lub wymienić na tradycyjną oliwę z oliwek. Oliwa nie podrażnia, dlatego możemy pokusić się nawet o delikatny masaż powiek w celu pobudzenia rzęs do wzrostu.

W celu nawilżenia i ochrony rzęs możemy używać również wazeliny. Amatorzy ziołolecznictwa polecają z kolei przemywać powieki i rzęsy wywarami z ziół, m.in. z rumianku, pamiętajmy jednak, że roślina ta może uczulać.

Olejek rycynowy – pogrubia i przyciemnia

Jest jeszcze jedna szczególna cecha olejku rycynowego, na którą warto zwrócić uwagę – w wyniku regularnego stosowania widocznie przyciemna rzęsy. Nawet posiadaczki z natury jasnych i delikatnych włosków z pewnością zauważą ten efekt.

pielęgnacja rzęs

Serum do rzęs

Jeśli nasze rzęsy potrzebują gruntownej odbudowy, możemy sięgnąć po Serum. Kosmetyk ten tym różni się od odżywki, że zawiera silnie skoncentrowane substancje odżywcze i regenerujące, przez co można stosować go tylko przez jakiś czas. To właśnie sera do rzęs najczęściej mają za zadanie wpłynąć pozytywnie na porost włosków, przedłużając fazę ich wzrostu.

Stylizacja rzęs – chwila dla urody rzęs

Stylizacja rzęs nie zawsze musi poprawiać ich kondycję. W wielu przypadkach służy tylko wizualnej poprawie ich wyglądu. Najzwyklejszym zabiegiem stylizacyjnym jest nałożenie na rzęsy tuszu. Mascary nie mają z reguły negatywnego wpływu na kondycję włosków. Niestety nie można powiedzieć tego o podkręcaniu rzęs zalotką, nieco staromodnym, ale wciąż znanym i wykorzystywanym zabiegu.

Używając zalotki bardzo łatwo możemy zbyt mocno zacisnąć rzęsy, a nawet naruszyć je u nasady. Czasem po zabiegu podkręcania makijażu zalotką, pojedyncze rzęsy mogą po prostu połamać się lub wypaść. Zalotki lepiej używać więc rzadko, na tzw. wielkie wyjścia. Nie ma z kolei przeciwskazań ku temu, żeby na co dzień używać tuszu.

Pogrubiające, wydłużające, zagęszczające – większość kobiet się z nimi nie rozstaje. Do delikatnych i rzadko rozstawionych rzęs najlepiej sprawdzą się tusze o szczoteczkach z grubym i miękkim włosiem, a także te z dodatkiem witamin, pantenolu czy jedwabistych włókien. Jeśli nie ma takiej potrzeby, nie stosujmy wodoodpornego tuszu. Jego demakijaż może być utrudniony i wymagać pocierania powiek.

Przedłużanie rzęs – jak zregenerować rzęsy po zabiegu

Przedłużanie rzęs metodą 1:1 jest dziś bardzo popularne i polega na doklejeniu pojedynczej sztucznej rzęsy do każdej naturalnej. Rzęsy możemy również przedłużyć klejąc do nich więcej włosków lub całe kępki. Choć zyskujemy dzięki temu spektakularne spojrzenie, zabieg przedłużania może mieć wpływ na kondycję rzęs.

Kosmetyczki i stylistki przekonują, że rzęsy i tak mają ograniczoną żywotność, dlatego nie należy przejmować się osłabionymi czy wypadającymi włoskami. Warto jednak wziąć pod uwagę, że pełna regeneracja rzęs naturalnych po zdjęciu tych doklejonych wynosi nawet 7 miesięcy.

A może Henna?

Henna to naturalny barwnik roślinny. Pozyskuje się go ze sproszkowanej łodygi rośliny orientalnej o nazwie lawsonia. Dzięki temu zabieg henny nie szkodzi rzęsom, a wręcz wzmacnia je i chroni przed działaniem czynników zewnętrznych.

Henna jako preparat jest również bezpieczna dla oczu, nie zawiera substancji toksycznych. Rzęsy po hennie są znacznie bardziej elastyczne i sprężyste oraz – jak wiadomo – ciemniejsze i sprawiają wrażenie gęstszych.


More about this topic:

Dlaczego Éleverbrow cieszy się popularnością? Zobacz sam
Co należy wiedzieć o Eleverlash? Zobacz opinie przed zakupem

Share.

Brak komentarzy

Leave A Reply